Decklists provided by Standard Intelligence
Winner – Esper Control
Creatures (1)
1 Chromium, the Mutable
Spells (33)
4 Absorb
1 Cast Down
3 Chemister's Insight
4 Kaya's Wrath
2 Moment of Craving
3 Mortify
2 Negate
1 Precognitive Perception
4 Though Erasure
3 Vraska's Contempt
2 Search for Azcanta
4 Teferi, Hero of DominariaLands (26)
4 Drowned Catacomb
4 Glacial Fortress
3 Godless Shrine
4 Hallowed Fountain
1 Island
4 Isolated Chapel
1 Plains
1 Swamp
4 Watery Grave
Sideboard (15)
3 Basilica Bell-Haunt
1 Cast Down
2 Duress
2 Hostage Taker
1 Lyra Dawnbringer
1 Moment of Craving
1 Negate
4 Thief of Sanity
Runner-Up – Mono-Blue Aggro
Creatures (20)
4 Mist-Cloaked Herald
4 Merfolk Trickster
4 Tempest Djinn
4 Siren Stormtamer
4 Pteramander
Spells (20)
4 Curious Obsession
4 Opt
4 Wizard's Retort
3 Dive Down
2 Spell Pierce
2 Essence Capture
1 Chart a CourseLands (20)
20 Island
Sideboard (15)
3 Diamond Mare
1 Exclusion Mage
2 Entrancing Melody
2 Sleep
1 Blink of an Eye
1 Essence Capture
1 Disdainful Stroke
2 Negate
2 Syncopate
Semi-Finalist – Esper Control
Creatures (1)
1 Nezahal, Primal Tide
Spells (33)
4 Thought Erasure
2 Search for Azcanta
2 Moment of Craving
2 Negate
4 Absorb
3 Mortify
4 Kaya's Wrath
3 Chemister's Insight
3 Vraska's Contempt
4 Teferi, Hero of Dominaria
2 Precognitive PerceptionLands (26)
4 Drowned Catacomb
4 Glacial Fortress
4 Isolated Chapel
4 Godless Shrine
4 Watery Grave
4 Hallowed Fountain
1 Island
1 Swamp
Sideboard (15)
4 Thief of Sanity
2 Negate
2 Lyra Dawnbringer
2 Moment of Craving
2 Hostage Taker
3 Basilica Bell-Haunt
Semi-Finalist – Azorius Aggro
Creatures (26)
4 Adanto Vanguard
4 Benalish Marshal
4 Dauntless Bodyguard
2 Hunted Witness
4 Skymarcher Aspirant
4 Snubhorn Sentry
4 Venerated Loxodon
Spells (14)
4 Conclave Tribunal
4 History of Benalia
2 Unbreakable Formation
4 Legion's LandingLands (20)
12 Plains
4 Glacial Fortress
4 Hallowed Fountain
Sideboard (15)
1 Deputy of Detention
4 Tocatli Honor Guard
3 Baffling End
4 Negate
3 Ajani, Adversary of Tyrants
Quarter Finalist – Sultai Midrange
Quarter Finalist – Temur Climb
Creatures (26)
4 Pelt Collector
3 Llanowar Elves
4 Merfolk Branchwalker
2 Wildgrowth Walker
4 Jadelight Ranger
4 Gruul Spellbreaker
1 Zegana, Utopian Speaker
2 Hydroid Krasis
2 Carnage Tyrant
Spells (11)
2 Hadana's Climb
2 Rhythm of the Wild
2 Lava Coil
2 Vivien Reid
2 Domri, Chaos Bringer
1 Collision // ColossusLands (23)
4 Rootbound Crag
4 Stomping Ground
3 Hinterland Harbor
3 Breeding Pool
1 Steam Vents
3 Sulfur Falls
1 Detection Tower
2 Forest
1 Island
1 Mountain
Sideboard (15)
3 Fiery Cannonade
2 Cindervines
3 Crushing Canopy
3 Negate
2 Wildgrowth Walker
1 Lava Coil
1 Carnage Tyrant
Quarter Finalist – Izzet Drakes
Creatures (12)
4 Pteramander
4 Enigma Drake
4 Crackling Drake
Spells (27)
4 Opt
4 Shock
4 Chart a Course
4 Discovery // Dispersal
4 Lava Coil
3 Dive Down
3 Spell Pierce
1 Beacon BoltLands (21)
8 Island
4 Steam Vents
4 Sulfur Falls
4 Mountain
1 Blood Crypt
Sideboard (15)
4 Raptor Hatchling
3 Disdainful Stroke
3 Niv-Mizzet, Parun
2 Entrancing Melody
2 Treasure Map
1 Beacon Bolt
Quarter Finalist – Mono-Red Aggro
Creatures (12)
4 Fanatical Firebrand
4 Ghitu Lavarunner
4 Viashino Pyromancer
Spells (30)
4 Shock
4 Lightning Strike
4 Light up the Stage
4 Skewer the Critics
4 Wizard's Lightning
3 Risk Factor
3 The Flame of Keld
4 Runaway Steam-KinLands (19)
11 Mountain
4 Rootbound Crag
4 Stomping Ground
Sideboard (15)
3 Goblin Chainwhirler
3 Collision // Colossus
1 Cindervines
2 Lava Coil
2 Dire Fleet Daredevil
1 Banefire
2 Electrostatic Field
1 Fight with Fire